Sposoby przyrządzania potraw

Sposoby przyrządzania potraw

 

Chińczycy oceniają ugotowaną potrawę, czy jest dobrze przyrządzona czy nie, według trzech sposobów: patrzą na jej kolor ( se色), wąchają jej zapach(xiang香), próbują jej smaku (wei味). W dzisiejszych czasach do tych trzech sposobów doszły jeszcze trzy, to znaczy, że jeszcze słuchają jej nazwy (yi意), patrzą na jej kształt (xing形), i myślą o jej wpływie na nasze zdrowie (yang养). Przez te wszystkie wymagania, chiński kucharz musi zachowywać się bardzo ostrożnie od samego początku – jeszcze na etapie wyboru składników, potem gdy kroi je na odpowiedni kształt (to jest wielka sztuka w kuchni chińskiej), następnie gotuje odpowiednim sposobem, czyli dokonuje wyboru czy powinno się krótko smażyć czy długo dusić, dusić w małych ilościach wody, czy lepiej na parze…. I takie sposoby na gotowanie dzielą się znów na kilkadziesiąt różnych rodzajów, dlatego często jest tak, że nawet te same składniki dzięki różnym sposobom gotowania mają zdecydowanie inny smak. Tutaj przedstawimy kilka ważniejszych sposobów:

 

1). Mieszanie (ban 拌): oznacza, że składniki zostały pokrojone na różne kształty, cienkie lub grubsze plastry, cienniejsze kawałki lub małe kawałki. Potem dodaje się sos i miesza.

 

2). Smażenie z mieszaniem (chao 炒): to smażenie w małej ilości oleju, zwykle na dużym ogniu, więc czas smażenia jest bardzo krótki.

 

3). Gotowanie na parze (zheng 蒸): to sposób bardzo często spotykamy w kuchni chińskiej; bułeczki na parze (główne danie w północnych Chinach), pierogi, ryby, zupy itd.. Podczas obchodzenia świąt Chińczycy jedzą specjalne danie, do którego przygotowania często używają ryż kleistego. Dużo potraw przygotowuje się właśnie takim sposobem.

 

4) Gotowanie w wodzie (zhu煮): ten znak głównie wskazuje na takie gotowanie ryżu lub makaronu, które potrzebne dużo wody.

 

5) Smażenie w głębokim oleju (zha炸): Chińczyk lubi najpierw smażyć ryby i mięso w głębokim oleju, bo skraca to czas przyrządzania potraw, a mięso smażone w szybkim tempie w cieście zachowuje soczystość.

 

6) Smażenie bez mieszania (jian煎): taki sposób często stosuje się do smażenia ryb. We wschodnich Chinach i na Tajwanie często je się całą rybę, czyli razem ze skórą, więc, kiedy smażymy rybę, nie powinno się jej często przewracać, żeby zachować ładny wygląd potrawy.

 

7). Duszenie (dun 炖); w Hongkongu mają zwyczaj jeść zupy i kaszę ryżową, które są duszone przez godzinę lub więcej. Przygotowując dania z ziołami, też najlepiej stosować ten sposób, wtedy składniki z ziół przenikają do zupy.

 

8) Smażenie w gorącom oleju (bao 爆): takim sposobem smażymy por, imbir, czosnek, suszone krewetki i shitake, żeby ładnie zapachniały. Później dopiero dodaje się mięso lub warzywa.

 

 

 

Podziel się ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *